Tur ghidat de Centru Vechi

tur-ghidat-de-centru-vechi1

Vineri, 7 iunie 2013, universiturii au avut bucuria de a susține un proiect foarte frumos, desfășurat în colaborare de către Center for Environmental Education SCHUBZ, Lüneburg și Universitatea din București (Facultățile de Geografie și dePsihologie). Informații despre proiect găsiți aici: www.navinatur.de

Noi nu am avut de-a face cu proiectul propriu-zis (deși am citit și ascultat despre el și ne-a plăcut mult), dar am oferit un tur de centru vechi grupului de elevi, studenți și profesori nemți prezenți în ziua de vineri la întâlnirea de proiect.

Am început de la Curtea Veche, ne-am plimbat pe Calea Victoriei, apoi am poposit în Piața Revoluției, unde am vorbit mai întâi despre Familia Regală a României (de origine germană, după cum bine se știe), apoi despre Revoluția de la 1989.