Universiturii și Școala Altfel 2013

universiturii-si-scoala-altfel-2013a

1 Aprilie

Elevii clasei a VIII-a D de la Școala Gimnazială nr. 81 din București au fost studenți la Geografie timp de câteva ore și au participat cu brio la seminarul despre peisajul puterii din Parcul Carol. Ei s-au comportat ca niște adevărați studenți, au mers pe teren, au observat elementele de patrimoniu, au identificat elementele care alcătuiesc peisajul puterii și adus argumente cu privire la acestea în discuția ce a urmat.

4 Aprilie

Deși vremea a fost închisă și friguroasă, am ieșit pe teren cu 18 elevi de la Liceul Teoretic C.A. Rosetti pentru a descoperi câteva dintre poveștile Centrului Vechi. Am vorbit lucruri serioase, dar am mai strecurat pe ici pe colo și câteva povești cu fantome și strigoi – oare ce-ar fi Bucureștiul fără ele?

universiturii-si-scoala-altfel-2013b